W czerwcu w Rzeszowie uruchomiony zostanie drugi SOR
Jak podkreśliła wojewoda, SOR powstanie w nowym skrzydle szpitala, wszystkie prace potrzebne do jego otwarcia są na ukończeniu.
Kubas-Hul zaznaczyła, że wpłynęła do niej interpelacja poselska b. wojewody Ewy Leniart (PiS) w sprawie uruchomienia SOR przy szpitalu MSWiA. Leniart na zwołanej w środę konferencji prasowej poinformowała o złożeniu interpelacji, w której miała pytać obecną wojewodę, dlaczego SOR nie został uruchomiony.
Jak przypomniała Leniart, będąc wojewodą podjęła ona decyzję, że SOR przy szpitalu MSWiA będzie otwarty do końca stycznia br. "Chciałabym więc zapytać panią wojewodę, czy nastąpiła zmiana mojej decyzji i jeżeli tak - to dlaczego, a jeżeli nie - to, z jakiego powodu od czterech miesięcy nie udało się jeszcze w Szpitalu MSWiA uruchomić SOR. To jest bardzo ważna kwestia zarówno dla mieszkańców Rzeszowa jak i mieszkańców powiatu rzeszowskiego. Uważam, że w tej chwili bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu nie jest właściwie zabezpieczone" – mówiła posłanka PiS.
Kubas-Hul podkreśliła na czwartkowej konferencji, że dla niej bezpieczeństwo mieszkańców województwa to sprawa absolutnie priorytetowa.
"Dlatego natychmiast po objęciu przeze mnie urzędu wojewody rozpoczęłam starania o jak najszybsze dokończenie i uruchomienie drugiego SOR-u w Rzeszowie. Niestety, decyzje, jakie podejmowano w poprzedniej kadencji, oraz ministerstwie zdrowia skutkowały tym, że dzisiaj dokończenie tego zadania jest opóźnione w stosunku do pierwotnych założeń" – mówiła.
W tym kontekście podała m.in., że 27 października 2023 r. ówczesna wojewoda podkarpacki przedłożyła do ministra zdrowia projekt aktualizacji planu działań, w którym zakładano uruchomienie SOR od 1 stycznia 2024 r.
"Niestety, ówczesny minister Waldemar Kraska nie zaakceptował tego i 13 listopada ub.r. wykreślił SOR w szpitalu MSWiA z planu przesuwając go jako zadanie planowane do realizacji w 2024 r., ale nie wskazując konkretnej daty otwarcia. Powodem tej decyzji był brak podpisania umowy z NFZ" – powiedziała wojewoda Kubas-Hul.
Dodała, że uruchomienie SOR-u od 1 stycznia 2024 r. nie było możliwe także dlatego, że wykonawca budowy nowego skrzydła, w którym będzie się mieścił SOR, musiał usunąć usterki, które zostały wykryte.
Jak zaznaczyła Kubas-Hul, że dzięki jej działaniom, w ciągu czterech miesięcy podjęto szereg decyzji, które pozwolą uruchomić SOR w czerwcu br.
Wojewoda poinformowała, że obecnie na terenie Podkarpacia działa 14 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz jedno centrum urazowe. W Rzeszowie jedyny do tej pory taki oddział funkcjonuje w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Lwowskiej.(PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ jann/