Szpital w Czerwonej Górze wdraża nową metodę diagnostyki nowotworów prostaty
Przezkroczowa biopsja fuzyjna opiera się na połączeniu obrazu z rezonansu magnetycznego z bieżącym obrazem prostaty uzyskanym podczas zabiegu, co umożliwia dokładne pobranie materiału histopatologicznego z miejsc podejrzanych o nowotwór.
„Biopsja fuzyjna pozwala nam na osiągnięcie niezwykłej precyzji w lokalizowaniu i diagnozowaniu zmian nowotworowych. W porównaniu do tradycyjnych metod, technika przezkroczowa jest bardziej komfortowa dla pacjentów i znacznie zmniejsza ryzyko infekcji” – wyjaśnił Piotr Korczyński, specjalista urologii z oddziału urologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Biopsja fuzyjna pozwala na dokładniejsze monitorowanie pacjentów, którzy są objęci aktywnym nadzorem z powodu rozpoznanego raka prostaty. Na wizytę kwalifikacyjną w poradni urologicznej szpitala pacjenci mogą rejestrować się telefonicznie.
Listopad jest miesiącem profilaktyki nowotworów męskich. Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce" z 2021 roku, średnio 48 mężczyzn każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Ten nowotwór stanowi już ok. 20 proc. rozpoznanych nowotworów złośliwych, co oznacza, iż co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną ma raka prostaty. Jest też trzecim najczęstszym nowotworem prowadzącym do śmierci u mężczyzn.
Z kolei rak jąder jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn poniżej 40. roku życia, ale wcześnie wykryty, daje bardzo duże szanse na wyleczenie.(PAP)
wdz/ dki/