19 luty 2024

Krosno: miasto Pogórza Środkowobeskidzkiego

zdjęcie: Krosno: miasto Pogórza Środkowobeskidzkiego / By Janalexandernovalis - Own work [CC BY-SA 3.0 PL DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en), via Wikimedia Commons
By Janalexandernovalis - Own work [CC BY-SA 3.0 PL DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en), via Wikimedia Commons
Odkryj urok Krosna – miasta na prawach powiatu, gdzie historia spotyka się z pięknem przyrody. Przeżyj niezapomniane chwile w sercu Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej
REKLAMA

Tego szukamy w Krośnie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Krosno, praca Krosno, pogoda Krosno, Krosno 24, terazKrosno, wilki Krosno, helios Krosno.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Krośnie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwsza informacja o Krośnie pochodzi z roku 1282, z dokumentów Leszka Czarnego, księcia krakowskiego. Lokalizacja miasta przy szlaku handlowym z Małopolski na Ruś i Węgry sprzyjała jego rozwojowi. W XIII i XIV w. wschodnia część ziemi krośnieńskiej prawdopodobnie należała do Rusi Halickiej, co potwierdza brak wzmianek o Krosnie w dokumentach Władysława I Łokietka. Sytuacja ta uległa zmianie po przyłączeniu Rusi Halickiej do Polski w latach 1340–1349.

W połowie XIV w. Krosno otrzymało prawa miejskie na wzór magdeburski, a w 1367 r. król Kazimierz Wielki nadał mu tytuł królewskiego wolnego miasta oraz herb zaczerpnięty z herbu księstwa brzesko-kujawskiego. W tym czasie zbudowano także fortyfikacje miejskie, a w 1461 r. uruchomiono wodociągi. Miasto odparło najazdy węgierskie w latach 1473 i 1474, kiedy to skonfrontowano się z wojskami króla Macieja Korwina.

W okresie wojny północnej (1702–1709) ziemia krośnieńska ponownie stała się polem walk pomiędzy armią szwedzką, wspierającą króla Stanisława Leszczyńskiego, a wojskami saskimi i zwolennikami saskich Wettynów. W 1702 r. oddziały szwedzkie generała Magnusa Stenbocka najechały Krosno po pogromie sił saskich. W 1709 r. po klęsce szwedzkiego króla Karola XII pod Połtawą do miasta wkroczyły wojska rosyjskie pod dowództwem cara Piotra I.

Zmiany w sytuacji gospodarczej i społecznej zaczęły następować dopiero od połowy XIX w. głównie dzięki korzystnemu zniesieniu pańszczyzny. Odnowiony rozwój Krosna związany był z odkryciem i eksploatacją złóż ropy naftowej. W 1856 r. Tytus Trzecieski i Karol Klobassa założyli pierwszą na świecie spółkę zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem ropy. Ignacy Łukasiewicz utworzył wkrótce kopalnię i rozpoczął budowę jednej z pierwszych destylarni oleju skalnego na skalę światową. Krosno oraz pobliska Bóbrka stały się centralnym punktem dla przemysłu naftowego. W 1905 r. uruchomiono Zakłady Rafinerii Ropy Naftowej.

Po wybuchu I wojny światowej w sierpniu 1914 r. 200-osobowa kampania strzelecka wyruszyła z Krosna do Krakowa. Wkrótce potem, we wrześniu, armia rosyjska wkroczyła na ziemię krośnieńską, a w samym mieście stacjonował sztab 8. Armii gen. Brusiłowa. Krosno wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk walczących armii, aż wiosną 1915 r. linia rosyjska została przełamana, a front przesunął się daleko na wschód.

Jesienią 1918 r. Krosno zostało włączone do odrodzonej Rzeczypospolitej, stanowiąc część powiatu w województwie lwowskim. W okresie powojennym priorytetem stała się odbudowa gospodarki, co skutkowało powstaniem wielu nowych przedsiębiorstw w sektorach szklarskim, elektrochemicznym i gumowym, a także rozpoczęciem wydobycia gazu ziemnego. Prawdziwy rozwój jednak nadszedł dopiero w latach 30. XX w., kiedy Krosno znalazło się w Centralnym Okręgu Przemysłowym, a w powiecie rozwijał się przemysł naftowy.

Stabilność sytuacji przerwała II wojna światowa, gdy we wrześniu 1939 r. Krosno zostało zajęte przez wojska niemieckie. Okupanci wprowadzili nową administrację i politykę, powodując ogromne straty miasta. Podczas wojny zniszczone zostały większość zakładów przemysłowych, a ludzie ponieśli ciężkie straty w wyniku działań w obozach koncentracyjnych, egzekucji i walk zbrojnych.

Bezpośrednio po zakończeniu wojny rozpoczęto proces odbudowy. Pierwszym krokiem było ponowne uruchomienie kopalni ropy naftowej. W latach 50. i 60. XX w. Krosno doświadczyło zauważalnego rozwoju gospodarczego, stając się siedzibą powiatu w województwie rzeszowskim. Powstały liczne nowe zakłady pracy, szkoły średnie, placówki kulturalne i obiekty użyteczności publicznej. W 1975 r. Krosno zostało stolicą utworzonego województwa krośnieńskiego, które istniało do 1998 r. Obecnie miasto pełni rolę tzw. powiatu grodzkiego i jest centralnym ośrodkiem powiatu w województwie podkarpackim.

Nie przegap najważniejszych informacji

Dane statystyczne
Fakty

Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Krosno
10.4°C
wschód słońca: 04:55
zachód słońca: 20:02
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krośnie

kiedy
2024-05-12 17:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultur...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 18:30
miejsce
Hotel Nafta, Krosno, ul. Lwowska 21
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 19:30
miejsce
Rock Klub Iron, Krosno, G. W....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-07 17:00
miejsce
Regionalne Centrum Kultur...
wstęp biletowany